Haberler


03

Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi'nin himayelerinde TOBB-Turkcell işbirliği ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 27 Kasım 2018 tarihinde ''Geleceği Yazan Kadınlar Projesi gerçekleştirildi.

‘Geleceği Yazan Kadınlar’ Projesi kapsamında yaklaşık bin 400 kadına 18 ilde eğitim verilmişti. Mobil teknoloji alanında eğitim almak isteyen kadınlardan gelen büyük talep üzerine projenin tekrar 21 ilde hayata geçirilmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Geleceği Yazan Kadınlar’ Projesi Lansman toplantısında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmacı olarak hazır bulundu.

 

EMİNE ERDOĞAN: “KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ ARTIRMA KONUSUNDA BELİRLENECEK POLİTİKALARDA, BİLGİ VE İLETİŞİM SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ”

Turkcell, TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun iş birliğiyle kadınları yazılım konusunda eğitmek, kadınların istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak amacıyla geliştirilen projenin tanıtım toplantısında konuşma yapan Emine Erdoğan, “Geleceği yazmaya niyetli genç kızlarımızı ve kadınlarımızı, insanı kendine esir eden değil, insana hizmet eden teknoloji dünyasına davet ediyorum” ifadesini kullandı. Erdoğan, , “Geleceğimizin mimarı gençlerimizi burada görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Varlığınızla bize heyecan veriyorsunuz. Sizlerin dinamizmi, büyüklerin tecrübesiyle birleştiğinde, inanıyorum ki gelecek çok daha umut verici olacak.” Dedi. Gençlerin bir adım önde olmasını istediklerini belirten Emine Erdoğan, geçmişini inkar etmeyen ama geçmişte de kalmayan, özgüveni sağlam, çağına yön veren insanlar olmalarını arzuladıklarını ifade etti. Emine Erdoğan, bir dönem çeşitli yanlış anlayışlarla geri planda bırakılmış kızları da bu gelecekte bir figüran değil, aktif bir oyuncu olarak görmeyi beklediklerini dile getirdi. 

 RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: “TEKNOLOJİYE DAHA FAZLA KADIN ELİ DEĞECEK”

OBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu’nun başlattığı söz konusu projenin, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sayesinde tüm Türkiye’ye yayıldığını söyledi. Özel sektör ve sivil toplumun birlikteliğinden doğan bu sinerjiyle büyük başarılara imza attıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda 18 ilde bin 500 kadının uygulama yazılımı geliştirme eğitimi aldığını bildirdi. Hisarcıklıoğlu, eğitimler sonunda 200’ün üzerinde uygulama geliştirildiğini ifade ederek, kursiyerlerden 100’ünün Turkcell’de yazılım kontrol uzmanı olarak işe başladığını dile getirdi. Emine Erdoğan’ın desteğiyle 2019’da çok daha büyük başarılar yakalayacaklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Bu sefer hedefi büyüttük. Projeyi yürüttüğümüz il sayısını 21’e çıkardık. Eğitimlere katılacak kadın sayısını 5 bin olarak hedefliyoruz. Buna ulaşacağımızdan kuşkum yok. Teknolojiye daha fazla kadın eli değecek.” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, iş hayatına kadınların yön vermeye başladığına ve bunda TOBB Kadın Girişimci Kurulu’nun emeğinin çok büyük olduğuna dikkati çekerek, “Allah’a çok şükür attığımız tohum tuttu ama gidecek daha uzun yolumuz var. Zaten bizim dinimizde, kültürümüzde kadını eve kapatmak yoktur. Bizim rehberimiz, öncü olarak seçtiğimiz kişi kim? Peygamber Efendi’mizdir. Peygamber Efendi’mizin eşi Hz. Hatice validemiz, devrin en büyük tüccarıydı. Demek ki sünneti, yani Peygamberimizin yaşantısını örnek almak, Allah’ın elçisinin yolundan gitmek isteyen kadınlarımıza destek olmak durumundayız.” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ ERENLER VE ERBAŞ’A ZİYARET

TOBB Kütahya Kadın Girişimciler İl İcra Kurulu Başkanı Aylin Girgin Oğuz, Başkan Vekili Semra Tozaraydın, Tavşanlı Başkan Yardımcısı Şule Arslan Ozan, Simav Başkan Yardımcısı Sibel Aktan, Kütahya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamiyet Özkalay, ‘Geleceği Yazan Kadınlar’ Projesi Lansman toplantısının ardından ardından AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler ile Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ı makamlarında ziyaret etti.

Okunma Sayısı: 487
resim
Yazdır