Haberler


09

 

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi,  son meclis toplantısında Tavşanlı’da bir ilke imza attı. Toplantıda, geçtiğimiz günlerde büyük ses getiren başarının ve bu başarıyı ulusal ve uluslararası alanda tanıtan haberler  için  teşekkür plaketi ile desteklerini ifade ettiler.   

TTSO Meclisi ve yönetimi; Tavşanlı Küçük sanayi Atölyesinde, Babasının mekanik makinelerini akıllı makinelere dönüştüren ve Türkiye’nin ilk ahşap lavabolarını bu makinelerde üretmeyi  başaran Hüseyin Canbaz  ile  bu başarıyı medyaya taşıyan  Gazeteci Alibey Aydın’ı ağırladı. Meclis ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, tebriklerini iletirlerken, bir plaketle  Tavşanlı sanayisinin gelişmesine yapılan katkıya teşekkür ettiler. 

 Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın ve Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Peker, Tavşanlı  yerli sanayide  sınırlı imkanlara rağmen  teknolojik devrim niteliğindeki başarıya desteklerini açıkladılar. Bu büyük gelişmeyi duyuran haberi için de teşekkürü unutmadılar.

 Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan toplantıda, İlhami Aydın, basın yoluyla duydukları Hüseyin Canbaz’ın Tavşanlı Sanayisinin gelişmesi adına heyecan ve umut verici olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Bugün buraya 2018 yılı son meclis toplantısını yapmak için toplandık. Bugün meclis toplantımıza misafir olarak gazeteci Alibey Aydın ve Hüseyin Canbaz kardeşimizi de  davet ettik.

 Hüseyin kardeşimiz kendi  imkanlarıyla Boğaziçi Üniversitesinden mezun olduktan sonra, faaliyeti sürdüren babasının atölyesinde, eğitimiyle edindiği bilgi ve deneyimlerini  Tavşanlı Küçük Sanayide,  teknolojik bir değişim adına dönüştürmüş. Mekanik makinaları, akıllı makinalara dönüştürmüş. Bu makinalarda da Türkiye’de bir ilk olan ahşap Lavaboları üretmeyi başarmış.

Medyada büyük yer bulan bu haberi duyunca,  biz de hemen Canbaz’ın atölyesine gittik.   Alibey Aydın’ın Anadolu ajansından servis edilen haberiyle  duyduğumuz;  çok değerli  ve   önemli bu girişime destek verme sorumluluğuzla, gelişmesi  için yanında olacağımızı ifade ettik.  Tavşanlı sanayisi için büyük bir gelişme olduğu kadar, İstihdam, üretim, marka, en önemlisi de, ülkemizdeki yerli ve milli üretim atağı açısından, bir dönüm noktası olabileceğine inandık. 

Bundan dolayı da bu güzel projelere imza atan Hüseyin Canbaz kardeşimi ve bu güzelliği basın yoluyla dünyaya duyuran Alibey Aydın kardeşimi buraya davet ettik. Odamızın temel amaçlarından biri   bölgemizdeki sanayi ve ticarete ivme katacak, faaliyetlere destek olmaktır. Öncelikle tebrik ve teşekkürümüzü oda olarak plaketle ifade etmek istedik.

 Bundan sonrasında;  bu projenin büyümesi için, önünü açmayı , gerekli  desteği vermeyi , asli görevimiz sayarak, Hüseyin Canbaz’ın yanında yeralacağımızı bildirmek istedik. Yönetim Kurulu Başkanımız Fehmi Peker , Meclis ve yönetim kurulu olarak bu başarının, büyüyerek devamını diliyoruz. “ dedi.

Hüseyin Canbaz ,haberlerin yayınlanmasının ardından yurt içi ve yurt dışından büyük ilgi gördüklerini belirterek, çıkış noktası olan Tavşanlı’dan üretimi geliştirerek, geniş bir Pazar alanı oluşturmak için çalışmalarının sürdüğünü belirterek şöyle konuştu:

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Fizik  bölümünü  bitirdikten sonra, kodlama konusunda da  ek çalışmalar yaptım. Tatil.com  adlı sitenin   altyapısını hazırlayan o gurubun içerisinde yeraldım. Daha sonra , memleketime döndüm.  Dumlupınar Üniversitesin’de Elektrik ve  Elektronik Bölümünde  yüksek lisansa başladım.

Bu arada Tavşanlı küçük sanayide makine üretimi yapan babama   yardımcı olmak için, ürettiği makineleri akıllı makine olarak bilinen CNS makinelere dönüştürmenin yollarını aramaya başladım    Dizaynı tamamen bana ait olan CNS Ahşap tezgahı ürettik. İşte bu makineleri denerken, önce ahşap oyuncakları, sonra da lavaboları üretmeye başladık.    Şu anda imkanlarımız ölçüsünde ahşap oyuncaklarımızı ve Lavabolarımızı üretip satıyoruz. Ancak bu üretim kapasitesinin artması için öncelikle yer gerekiyor. Tabii ki bu da büyük sermayeler gerektiriyor. Bu desteğiniz bize güç verdi. Herşey için teşekkür ederiz. “ dedi.

Alibey Aydın ise, Tavşanlı’nın Sesi Gazetesi ve Anadolu Ajansı  Muhabiri olarak, Tavşanlı’nın, Kütahya’nın , diğer ilçelerin bütün değerlerini duyurmayı  ön planda tuttuklarını belirterek;

“Görevimiz, yaşadığımız toprakların, güzel ülkemizin değerlerini öne çıkarmak yanında, yapılan her güzel  faaliyeti mercek altında öne çıkarmak. Hüseyin Kardeşimizde kendini tamamen bu faaliyete vermiş, sürekli br adım daha atmak için büyük bir meşguliyet içindeydi. Onun bir orman bölgesi olan , aynı zamanda , her alanda maharetli, gelişmiş ustalara sahip Tavşanlı’da, Türkiye’de hiç yapılmamış bir ahşap lavabo üretimini üstelikte kendi yaptıkları makinelerde üretmesi, “Yerli ve Milli Üretim” hedefindeki ülke ekonomimiz, ülke sanayimiz için çok önemli bir faaliyetti. Ayrıca, çok sayıda üniversite mezunumuzun aksine,  büyük şehirlerde  kariyer arayışı yerine, kendi memleketinde eğitimini bu yönde değerlendirmeyi tercih etmesi çok önemliydi. Çok severek ve coşkuyla yaptığımız bir haber oldu. Sizlere bu konudaki hassasiyetiniz ve sorumluluk duygunuz, nazik davetiniz ve plaketiniz için çok teşekkür ederim.” DEDİ.

Okunma Sayısı: 417
resim
Yazdır